Zupa – garšas mantojums no pagātnes līdz mūsdienām
Vēžveidīgie agrāk bija sastopams gan bagātnieku, gan trūcīgu cilvēku galdos. Mūsdienās to pasniedz tikai izsmalcinātos restorānos. Tas ir saldūdens vēžveidīgais, un kādreiz to nebija grūti iegādāties, taču šodien tas ir luksusa produkts, gandrīz vienmēr importēts no ārzemēm.
To zupa, ko savulaik gatavoja mūsu lieliskās vecmāmiņas, tagad ir sastopama tikai augstas klases restorānos. Ir vērts nobaudīt tās garšu, jo daudzus gadus tā tika uzskatīta par vienu no izcilākajām poļu zupām. Kā tā garšo un kā to pagatavot?
Vēžveidīgo zupa – zupu karaliene
Lai gan šodien tā nav tik bieži sastopama, daudzus gadus bija bieža sastāvdaļa poļu virtuvē. Īpaši bieži tas parādījās buržuāzijas un muižniecības virtuvēs, kur tika augstu novērtēta tā maigā gaļa un izteiktā garša. 19. gadsimtā tradicionālo vēžveidīgo zupas recepti savā grāmatā „365 vakariņas par pieciem zlotiem” iekļāva Lucyna Ćwierczakiewiczowa – populāra pavārgrāmatu autore un sava laika poļu virtuves meistare.
1930.gados Polijā vēži bija viegli pieejami – tos ķēra tīrās upēs un ezeros. Tāpēc vēžu klātbūtne liecināja par izcilu ūdens kvalitāti, un tos bieži dēvēja par dabiskās vides tīrības rādītāju.
Diemžēl pēc bēdīgajiem notikumiem pasaulē, ūdens piesārņojuma pieauguma un ekonomisko pārmaiņu dēļ tie sāka pazust no ikdienas ēdienkartes. Sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados tos vēl varēja zvejot dažos Polijas reģionos.
Diemžēl vēlās Polijas Tautas Republikas laikā un deviņdesmitajos gados vēžveidīgie ēdieni kļuva ļoti reti. Piekļuve svaigiem vēžiem bija sarežģīta, tāpēc tie vairs netika lietoti ikdienas uzturā. Interese par vēžiem atgriezās tikai 21. gadsimtā. 2020. gada jūnijā vēžu zupa tika oficiāli iekļauta tradicionālo produktu sarakstā Opoles vojevodistē.
Vai mums ierastās luksuss preces iet uz norietu – Ķīna sāk runāt skaļāk
Tā vienmēr tiek gatavota no svaigiem vēžiem, no kuriem iegūst tā saukto vēžu sviestu – vienu no zupas pamat sastāvdaļām. Mūsdienās tie galvenokārt tiek importēti vai audzēti dažās Polijas saimniecībās. Ir svarīgi uzsvērt, ka mazie vēži un purva vēži Polijā ir daļēji aizsargājamas sugas. Tos nedrīkst ne iegūt no dabas, ne ievest tajā bez īpašas atļaujas.
Rīgas privātmāju ciematā klaiņo lūsis: sēž pie žoga Rīgā un nebaidās no suņiem un cilvēkiem (video)
Bet kāda ir ššis zupas labākā recepte?
Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk